اخبار شنوایی و سمعک

اول اکتبر، روز جهانی سالمند

fitting-smallسازمان ملل در سال ۱۹۸۲ شورای جهانی سالمندی را تشکیل داد و در همان سال طرحی را برای تعیین یک روز جهانی برای سالمندان ارائه داد، تا اینکه در سال ۱۹۹۰ این شورا روز اول اکتبر را روز جهانی سالمندان تعیین کرد.

سالمندی دوره ای از زندگی است که از ۶۰ یا ۶۵ سالگی شروع می شود.در تعریف سالمندی نمی توان زمان خاصی را مشخص کرد،بلکه سالمندی را می توانیم با ویژگی های خاصی که فرد در دوره ای از زندگی خود بروز می دهد،بشناسیم.

معمولا سالمندی با کاهش یا افت توانایی های جسمی،فکری،اجتماعی و … شناخته می شود.برخی از این تغییرات در جسم روی می دهد،به عنوان مثال در سالمندی پنجاه درصد از سلول های قشر مخ تحلیل می رود،بخصوص نورون های عصبی مربوط به شنوایی،بینایی و اعصاب حرکتی.این تحلیل ها منجر به مشکلاتی از قبیل پیرگوشی،پیرچشمی،آلزایمر ،مشکلات حرکتی و … می گردد.

با کاربرد به موقع سمعک و اهدای مجدد شنوایی به سالمندان،مشارکت اجتماعی را به آن ها برگردانیم و از عوارضی چون آلزایمر و افسردگی پیشگیری کنیم.

روز جهانی سالمندان،مبارک

بلتون ایران

تاثیر داروها بر سیستم شنوایی

دارو یک ماده شیمیایی می باشد که در درمان بیماری ها مورد استفاده قرار میگیرد.داروها همواره طیف گسترده ای از اثرات نامطلوب را همراه با اثرات درمانی دارند.معمولا یک دارو اثرات درمانی مختلفی دارد اما هدف از مصرف آن،تنها یکی از اثرات درمانی آن است. نتایج ناخواسته یا نامطلوب مصرف داروها به عنوان عوارض جانبی و عموما غیرزیان آور دارو مطرح میگردند،اما سمیت زایی به عنوان اثرات زیان بخش دارو بر سایر عملکردها یا سایر قسمت های بدن تعریف می گردد.

ادامه مطلب را از طریق لینک زیر بخوانید .

تاثیر دارو بر سیستم شنوایی

ارزیابی شنوایی

تست های مختلفی وجود دارد که با انجام دادن آن شنوایی شما ارزیابی میشود و بر اساس اینکه فرد در چه سنی و به چه دلیلی ارزیابی میشود متفاوت است.
در نوزادان که قاعدتا قادر نیستند بیان کنند که آیا صدا را میشنوند یا خیرمتدهای خاصی به کار گرفته میشود ، همچنین در کودکان که اگرچه اصول ارزیابی ممکن است مشابه باشد اما روش انجام تست برای به دست آوردن اطلاعات دقیق تر متفاوت است. به همین ترتیب ارزیابی های تکمیلی برای اطلاع از وضعیت سلامت و عملکرد پرده گوش ، گوش میانی و راه های شنوایی سیستم عصبی مرکز، انجام میشوند.

ادامه مطلب را از طریق لینک زیر بخوانید .

ارزیابی شنوایی نوزادان , کودکان و بزرگسالان

سرگیجه Vertigo

سرگیجه حالتی است که طی آن فرد احساس می کند خود یا محیط اطراف او در حرکت یا چرخش است.
همین احساس حرکت یا چرخش است که سرگیجه واقعی را از سایر انواع (Dizziness) <<گیجی یا سبکی سر >> متمايز می کند.
در سبکی سر
بیمار احساس عدم تعادل می کند اما احساس حرکت وجود ندارد. بیمار عموما اظهار می کند که سرم گیج رفت و یا چشمانم سیاهی رفت.

ادامه مطلب را از طریق لینک زیر بخوانید .

علت سرگیجه و درمان سرگیجه

اختلال پردازش شنوایی مرکزی

مشخصۀ اختلال پردازش شنوایی مرکزی، درک ضعیف اصوات غیر گفتاری و گفتاری بخصوص در حضور نويز زمينۀ محيط  و با وجود آستانه هاي شنوايي طبیعی فرد در سکوت و نيز هوش بهر هنجار می باشد.

PDF copyاختلال پردازش شنوایی مرکزی

معلولیت خاموش

کم شنوایی و ناشنوایی را به آن دلیل که علائم ظاهری ندارند، معلولیت خاموش می نامند. بیش از ۳۶۰ میلیون نفر در سراسر دنیا از نعمت شنوایی کامل محروم اند. در ایران نیز ۳ تا ۵ درصد جمعیت مبتلا به درجاتی از کاهش شنوایی هستند

PDF copyمعلولیت خاموش

غربالگری شنوایی نوزادان

با توجه به اهمیت دستگاه شنوایی در یادگیری، برقراری ارتباط و رشد مهارت های شناختی از یک سو وشیوع ۲ تا ۴ مورد کم شنوایی/ناشنوایی در هر ۱۰۰۰ تولد، لذا سازمان های جهانی انجام تست غربالگری شنوایی را در نوزادان و شیرخواران به منظور تعیین و تایید کم شنوایی تا قبل از ۳ ماهگی و انجام اقدامات درمانی و توانبخشی لازمه تا قبل از ۶ ماهگی، اجباری دانسته اند…

PDF copyغربالگری شنوایی نوزادان

کاشت حلزون شنوایی

حلزون شنوایی یکی از مهمترین بخش های دستگاه شنوایی است که گیرنده های حسی دستگاه شنوایی را در خود جای داده و نقش اساسی در فرآیند شنوایی دارد. …


کاشت حلزون شنوایی

چگونگی تغییر مغز به دنبال  کم شنوایی حسی عصبی ملایم (Mild SNHL)

می دانیم که مغز در نتیجه ی کم شنوایی و ناشنوایی تغییر پیدا می کند.در بررسی آزمایشگاهی گروهی از حیوانات،دیدیم که تغییرات قابل ملاحظه ای در کورتکس شنوایی و دیگر ساختارها رخ داده و این موارد برای دهه هاست که پذیرفته شده است اما تحقیقات جدید نشان داده که تغییرات در مغز و کورتکس حتی با وجود کم شنوایی حسی عصبی ملایم هم می تواند رخ دهد.به این صورت که مغز به دنبال کاهش شنوایی خفیف و یا تنزل خفیف محرکات شنوایی(محرومیت شنیداری) نیز تغییر کند.

ادامه مطلب را از طریق لینک زیر بخوانید:

نحوه تاثیر کم شنوایی حسی عصبی بر روی مغز

لزوم انجام بررسی های دوره ای شنوایی و استفاده به موقع  از سمعک و تجهیزات کمک شنیداری سالمندان

 

با توجه به موفقیت چشمگیر برنامه های تشخیص و مداخله شنوایی زودهنگام نوزادان در ایالات متحده ی آمریکا و اقصی نقاط جهان،به نظر می رسد با توجه به افزایش امید به زندگی و رویارویی با سالمندان کم شنوای نیازمند به مداخلات شنوایی که  همچنان از دریافت تقویت لازم محروم هستند و از طرفی به علت ماهیت پیشرفت تدریجی کم شنوایی های ناشی از سن ،باید تدابیری برای شناسایی و مداخله بهنگام و پیشگیری از عوارض رفتاری-شناختی کم شنوایی ناشی از افزایش سن،بر کیفیت زندگی افراد در نظر گرفته شود.

شنوایی و توانایی تعامل، هنوز آنچنان که شایسته است در برنامه های غربالگری بالینی مدنظر قرار نگرفته است. وظیفه ی  مشاوره ی رفتاری و غربالگری شنوایی افراد میانسالی را که آغاز کم شنوایی ناشی از سن را نشان می دهند،به عهده شنوایی شناسان می باشد.

ادامه مطلب را در لینک زیر بخوانید :

لزوم انجام بررسی های دوره ای شنوایی و استفاده به موقع از سمعک و تجهیزات کمک شنیداری سالمندان