اخبار شنوایی و سمعک

اول اکتبر، روز جهانی سالمند

fitting-smallسازمان ملل در سال ۱۹۸۲ شورای جهانی سالمندی را تشکیل داد و در همان سال طرحی را برای تعیین یک روز جهانی برای سالمندان ارائه داد، تا اینکه در سال ۱۹۹۰ این شورا روز اول اکتبر را روز جهانی سالمندان تعیین کرد.

سالمندی دوره ای از زندگی است که از ۶۰ یا ۶۵ سالگی شروع می شود.در تعریف سالمندی نمی توان زمان خاصی را مشخص کرد،بلکه سالمندی را می توانیم با ویژگی های خاصی که فرد در دوره ای از زندگی خود بروز می دهد،بشناسیم.

معمولا سالمندی با کاهش یا افت توانایی های جسمی،فکری،اجتماعی و … شناخته می شود.برخی از این تغییرات در جسم روی می دهد،به عنوان مثال در سالمندی پنجاه درصد از سلول های قشر مخ تحلیل می رود،بخصوص نورون های عصبی مربوط به شنوایی،بینایی و اعصاب حرکتی.این تحلیل ها منجر به مشکلاتی از قبیل پیرگوشی،پیرچشمی،آلزایمر ،مشکلات حرکتی و … می گردد.

با کاربرد به موقع سمعک و اهدای مجدد شنوایی به سالمندان،مشارکت اجتماعی را به آن ها برگردانیم و از عوارضی چون آلزایمر و افسردگی پیشگیری کنیم.

روز جهانی سالمندان،مبارک

بلتون ایران

تاثیر داروها بر سیستم شنوایی

دارو یک ماده شیمیایی می باشد که در درمان بیماری ها مورد استفاده قرار میگیرد.داروها همواره طیف گسترده ای از اثرات نامطلوب را همراه با اثرات درمانی دارند.معمولا یک دارو اثرات درمانی مختلفی دارد اما هدف از مصرف آن،تنها یکی از اثرات درمانی آن است. نتایج ناخواسته یا نامطلوب مصرف داروها به عنوان عوارض جانبی و عموما غیرزیان آور دارو مطرح میگردند،اما سمیت زایی به عنوان اثرات زیان بخش دارو بر سایر عملکردها یا سایر قسمت های بدن تعریف می گردد.

ادامه مطلب را از طریق لینک زیر بخوانید .

تاثیر دارو بر سیستم شنوایی

بیماری مینیر

یکی از شناخته شده ترین بیماری های درگیر کننده سیستم تعادلی واقع در گوش داخلی بیماری مینیر است که از آن تحت عنوان سندروم مینیر نیز نام برده می شود.نام بیماری منییر از پزشک کاشف فرانسوی آن گرفته شده است…

ادامه مطلب را از طریق لینک زیر بخویانید .

 بیماری مینیر 

ارزیابی شنوایی

تست های مختلفی وجود دارد که با انجام دادن آن شنوایی شما ارزیابی میشود و بر اساس اینکه فرد در چه سنی و به چه دلیلی ارزیابی میشود متفاوت است.
در نوزادان که قاعدتا قادر نیستند بیان کنند که آیا صدا را میشنوند یا خیرمتدهای خاصی به کار گرفته میشود ، همچنین در کودکان که اگرچه اصول ارزیابی ممکن است مشابه باشد اما روش انجام تست برای به دست آوردن اطلاعات دقیق تر متفاوت است. به همین ترتیب ارزیابی های تکمیلی برای اطلاع از وضعیت سلامت و عملکرد پرده گوش ، گوش میانی و راه های شنوایی سیستم عصبی مرکز، انجام میشوند.

ادامه مطلب را از طریق لینک زیر بخوانید .

ارزیابی شنوایی نوزادان , کودکان و بزرگسالان

سرگیجه Vertigo

سرگیجه حالتی است که طی آن فرد احساس می کند خود یا محیط اطراف او در حرکت یا چرخش است.
همین احساس حرکت یا چرخش است که سرگیجه واقعی را از سایر انواع (Dizziness) <<گیجی یا سبکی سر >> متمايز می کند.
در سبکی سر
بیمار احساس عدم تعادل می کند اما احساس حرکت وجود ندارد. بیمار عموما اظهار می کند که سرم گیج رفت و یا چشمانم سیاهی رفت.

ادامه مطلب را از طریق لینک زیر بخوانید .

علت سرگیجه و درمان سرگیجه

اختلال پردازش شنوایی مرکزی

مشخصۀ اختلال پردازش شنوایی مرکزی، درک ضعیف اصوات غیر گفتاری و گفتاری بخصوص در حضور نويز زمينۀ محيط  و با وجود آستانه هاي شنوايي طبیعی فرد در سکوت و نيز هوش بهر هنجار می باشد.

PDF copyاختلال پردازش شنوایی مرکزی

 

 

آشنایی با مدل ارزیابی پردازش شنوایی در سالمندان :

شواهد تایید می کنند که کم شنوایان مسن تر،رضایت مندی کمتری از کاربرد سمعک نشان می دهند!!!

گرچه عوامل بسیاری منجر به این واقعیت می گردد اما تاثیر افزایش سن بر ساختار و عملکرد مغز در سالمندان،یکی از مهمترین علل مشکلات پردازش شنوایی در سالمندان است.چنانچه به دنبال رضایت از بیشتر کاربران و انجام صحیح وظایف حرفه ای خود هستیم،باید نگاه عمیق تری به مباحث ” ارزیابی و توانبخشی پردازش شنیداری ” داشته باشیم تا در کنار انتخاب و تجویز برترین تکنولوژی های دنیای سمعک و تجهیزات بهبود دهنده SNR،بالاترین سطح رضایت مندی را برای مراجعانمان مهیا سازیم.

 

 

 • شناسایی سالمندان مشکوک به اختلالات پردازش شنوایی (َAPD) ، چندان دشوار نیست و این افراد عموما برخی از علائم زیر را گزارش می کنند :

 

 • اصوات را می شنوند اما گفته ها را درک نمی کنند.
 • مشکل در اعمال توجه و به خاطر سپردن اطلاعات کلامی دارند.
 • مشکل در اجرای دستورات چند مرحله ای و پیچیده ی شنیداری دارند.
 • نیاز به صحبت کردن شمرده تر از سوی اطرافیان دارند.
 • نیاز به مدت زمان پردازشی طولانی تر
 • مشکل درک گفتار در نویز
 • مشکل در مکالمات تلفنی (ارائه اطلاعات صرفا از طریق شنیداری)
 • مشکل در پیگیری مکالمات طولانی مدت
 • و …

 

 

 

 • در برخورد با چنین مراجعینی چه پروتکل ارزیابی و توانبخشی را باید انتخاب کرد؟؟

 

استفاده از ایده دکتر Hall پیرامون کاربرد مجموعه آزمون های شخصی سازی شده از یک سو و نظرات دکتر Jerger پیرامون مزایای کاربرد آزمون های پردازش پایین نورد یا بالا به پایین از سوی دیگر،مدلی کارآمد برای ارزیابی سالمندان با شکایت مرتبط با APD را پیشنهاد می کند که تا حدی متفاوت از شیوه ارزیابی مرسوم تمپانومتری،ادیومتری و بررسی درک گفتار در سکوت می باشد و تلاش دارد بیشترین اطلاعات مفید برای هر مراجع را در کمترین زمان ممکن کسب کرده و ” کارایی ” مجموعه آزمون های شنوایی انتخابی برای گروه سالمندان (سنین بالای ۷۵ سال با علائم بارز APD یا در مرحله شروع این علائم) را افزایش دهد.

این مدل پیشنهادی، می تواند مهارت های شناختی مراجع را تا حدی بررسی کند،اختلالات پردازش شنوایی مرکزی را نمایان کند،عملکرد فرد را در شرایط مشابه دنیای واقعی ارزیابی و پیش بینی کند،راهکارهای توانبخشی و مداخله ای مناسب تری را پیشنهاد کند و …

 

 

 • یکی از مدل های پیشنهادی ارزیابی شنوایی سالمندان بر این مبنا،شامل مجموعه آزمون های زیر است :

 

 1. ادیومتری مرسوم مسیر هوایی و استخوانی
 2. ارزیابی درک کلمات در سکوت
 3. ارزیابی درک کلمه در حضور نویز یا Word In Noise
 4. آزمون گفتار فشرده یا Compressed Speech Test
 5. آزمون اعداد دایکوتیک یا Dichotic Digit Test

 

تفسیر نتایج این مجموعه ارزیابی تک گوشی-دو گوشی-دایکوتیک و در SNR های مختلف،اطلاعات لازم پیرامون مهارت ها و اختلالات شنوایی محیطی و مرکزی سالمندان را در اختیار متخصصان شنوایی شناسی قرار می دهد.

*(نسخه فارسی روانسنجی شده عموم این آزمون ها در اختیار جامعه شنوایی شناسان ایران،قرار دارد)

 

 • با لحاظ کردن این مدل پیشنهادی و سال ها بررسی شده جهت ارزیابی سالمندان (یا مدل های مشابه بسته به نیازها و شکایات مراجعین)،می توانیم ارزیابی دقیق تر،انتخاب تجهیزات و تکنولوژی های کمک شنیداری کاراتر برای هر کاربر و بهره مندی به جا از شیوه های توانبخشی شنیدای مرکزی برای مراجعانمان داشته باشیم و در کنار مشاوره مناسب،از راهکارهای علمی و کاربردی برای بهبود رضایتمندی سالمندان کاربر سمعک نیز بهره ببریم.

معلولیت خاموش

کم شنوایی و ناشنوایی را به آن دلیل که علائم ظاهری ندارند، معلولیت خاموش می نامند. بیش از ۳۶۰ میلیون نفر در سراسر دنیا از نعمت شنوایی کامل محروم اند. در ایران نیز ۳ تا ۵ درصد جمعیت مبتلا به درجاتی از کاهش شنوایی هستند

PDF copyمعلولیت خاموش

غربالگری شنوایی نوزادان

با توجه به اهمیت دستگاه شنوایی در یادگیری، برقراری ارتباط و رشد مهارت های شناختی از یک سو وشیوع ۲ تا ۴ مورد کم شنوایی/ناشنوایی در هر ۱۰۰۰ تولد، لذا سازمان های جهانی انجام تست غربالگری شنوایی را در نوزادان و شیرخواران به منظور تعیین و تایید کم شنوایی تا قبل از ۳ ماهگی و انجام اقدامات درمانی و توانبخشی لازمه تا قبل از ۶ ماهگی، اجباری دانسته اند…

PDF copyغربالگری شنوایی نوزادان

کاشت حلزون شنوایی

حلزون شنوایی یکی از مهمترین بخش های دستگاه شنوایی است که گیرنده های حسی دستگاه شنوایی را در خود جای داده و نقش اساسی در فرآیند شنوایی دارد. …


کاشت حلزون شنوایی

چگونگی تغییر مغز به دنبال  کم شنوایی حسی عصبی ملایم (Mild SNHL)

می دانیم که مغز در نتیجه ی کم شنوایی و ناشنوایی تغییر پیدا می کند.در بررسی آزمایشگاهی گروهی از حیوانات،دیدیم که تغییرات قابل ملاحظه ای در کورتکس شنوایی و دیگر ساختارها رخ داده و این موارد برای دهه هاست که پذیرفته شده است اما تحقیقات جدید نشان داده که تغییرات در مغز و کورتکس حتی با وجود کم شنوایی حسی عصبی ملایم هم می تواند رخ دهد.به این صورت که مغز به دنبال کاهش شنوایی خفیف و یا تنزل خفیف محرکات شنوایی(محرومیت شنیداری) نیز تغییر کند.

ادامه مطلب را از طریق لینک زیر بخوانید:

نحوه تاثیر کم شنوایی حسی عصبی بر روی مغز

لزوم انجام بررسی های دوره ای شنوایی و استفاده به موقع  از سمعک و تجهیزات کمک شنیداری سالمندان

 

با توجه به موفقیت چشمگیر برنامه های تشخیص و مداخله شنوایی زودهنگام نوزادان در ایالات متحده ی آمریکا و اقصی نقاط جهان،به نظر می رسد با توجه به افزایش امید به زندگی و رویارویی با سالمندان کم شنوای نیازمند به مداخلات شنوایی که  همچنان از دریافت تقویت لازم محروم هستند و از طرفی به علت ماهیت پیشرفت تدریجی کم شنوایی های ناشی از سن ،باید تدابیری برای شناسایی و مداخله بهنگام و پیشگیری از عوارض رفتاری-شناختی کم شنوایی ناشی از افزایش سن،بر کیفیت زندگی افراد در نظر گرفته شود.

شنوایی و توانایی تعامل، هنوز آنچنان که شایسته است در برنامه های غربالگری بالینی مدنظر قرار نگرفته است. وظیفه ی  مشاوره ی رفتاری و غربالگری شنوایی افراد میانسالی را که آغاز کم شنوایی ناشی از سن را نشان می دهند،به عهده شنوایی شناسان می باشد.

ادامه مطلب را در لینک زیر بخوانید :

لزوم انجام بررسی های دوره ای شنوایی و استفاده به موقع از سمعک و تجهیزات کمک شنیداری سالمندان

“دانسته های خود پیرامون کم شنوایی یکطرفه را به روزرسانی کنیم”  (Unilateral Hearing Loss)

در خلال سال های ۱۹۷۰ و اوایل ۱۹۸۰،اغلب اثرات مخرب کم شنوایی یکطرفه را نادیده می گرفتند.تفکر کلی به این صورت بوده که وجود تنها یک گوش با شنوایی هنجار،برای رشد زبان و گفتار کافی می باشدتا این که در سال ۱۹۸۶،Fred Bess و همکارانش طی تحقیقی نشان دادند که کودکان با “UHL” به میزان ده برابر بیشتر از هم دوره های با شنوایی هنجار خود،شانس عدم موفقیت درسی را دارند!!!

در کنفرانس ۲۰۱۷ پیرامون UHL کودکان،دکتر Lieu بیان کرد که مشکلات حاصل از UHL،چیزی ورای اختلال در لوکالیزالیزیشن (مکان یابی) و نیز درک گفتار در نویز می باشد.کودکان با مشکل UHL اغلب تاخیر زبانی دارند که در اوایل کودکی مشخص می شود و او نیز ۱۰ برابر شانس بیشتر در مشکلات تحصیلی نسبت به همسالان هنجار خود را تایید کرده و اختلالات رفتاری بیشتر را در این کودکان،ذکر کرد.فاکتورهایی مانند فقر خانوادگی،تحصیلات والدین،میزان IQ غیر کلامی کودک و میزان کم شنوایی و … بر نتایج حاصله در این کودکان،تاثیر می گذارند.

در آخر او تحقیقات اخیر در حوزه تصویربرداری مغزی را برای بررسی تفاوت بین پاسخ های فیزیولوژیک کودکان UHL و کودکان با شنوایی هنجار،استفاده نمود.مطالعات نشان داد که برخی کودکان UHL،تغییرات عملکردی در شبکه های پیچیده عصبی که عملکردهای روزانه مانند شنیدن،خواندن و … را کنترل می کنند،دارند.در برخی کودکان UHLدر بعضی نواحی مغزی،سازمان دهی مجدد عصبی مشاهده شد به این صورت که ضعف شنیداری توسط نواحی دیگر مانند بینایی،حرکتی و … جبران گردید.

 

کم شنوایی یکطرفه می تواند یک مانع واقعی با ایجاد “خستگی شنوایی” باشد:

خستگی صرفا درنتیجه تلاش فیزیکی بالا رخ  نمی دهد بر عکس به معنای وضعیت ذهنی پیچیده ای است که متاثر از وضعیت منابع نیازمند “عملکرد قابل قبول” در حین فعالیتی خاص می باشند.

افرادی که کم شنوایی دوطرفه جبران نشده دارند نسبت به افراد با شنوایی هنجار،درجات بالاتری از خستگی را نشان می دهند.با آنکه مطالعات بر میزان خستگی در کودکان UHL تاکنون محدود بوده است ولی تحقیقات نشان داده که “خستگی” یکی از مشکلات شایع این کودکان بوده است به ویژه اگر این افراد ضعف در توانایی های زبانی نیز داشته باشند.