وزوز گوش

Tinnitusوزوز  گوش یک صدای ناخواسته  است که تنها توسط  فرد مبتلا شنیده و درک می شود. صدای وزوز  بصورت  زنگ زدن،وزوز کردن،سوت زدن و حتی  صدای  آب شنیده می شود. این اصوات  آزار دهنده و ناخواسته می توانند همیشگی یا موقت بوده و در یک  یا هر دو گوش رخ دهد و اغلب  در محیط های شنیداری آرام قابل توجه می باشد.

اگرچه ممکن است فرد مبتلا اصوات مربوط به وزوز گوش را بسیار بلند احساس کند  اما اندازه  گیری های عینی نشان می دهد که این اصوات از صدای افتادن یک برگ روی زمین هم کمتر است. هنگامیکه شروع می کنید به توجه کردن به صدای وزوز گوشتان،در واقع ماشه پاسخ احساسی منفی و شدید به وزوز را کشیده اید.

در موارد نادر،احساس صدا همزمان ب ضربان قلب شنیده می شود که این نوع وزوز گوش،وزوز  ضربانی  نامیده  می شود.  گاهی ممکن است وزوز گوش بصورت خودبخودی و بدون  دلیل خاصی شروع شده و بصورت  ناگهانی نیز از بین برود.برخی متخصصان بر این باورند که این  نوع وزوز گوش یک عملکرد طبیعی سیستم شنوایی است.  هم چنین  گاهی  ممکن است به دنبال قرار گیری در معرض صداهای بلند مانند رفتن به کنسرت وزوز ظاهر شود و پس از  چند ساعت یا صبح روز  بعد از بین برود.

شیوع وزوز گوش

۱۰-۱۵ درصد افراد از درجاتی از وزوز گوش رنج  می برند که بیش از پنجاه درصد این افراد وزوز گوش را در دو گوش احساس می کنند.

علل وزوز گوش

  1.  قرارگیری  در  معرض صداهای  بلند(نویز محل کار،موسیقی،سلاح گرم)
  2. بالا رفتن سن یا استرس زیاد
  3.  موانع فیزیکی موجود در کانال گوش  مانند جرم گوش
  4. مایع و عفونت یا  بیماری  های گوش داخلی
  5. فشار خون بالا،سخت شدن  دیواره رگ ها و دیابت
  6. داروها(داروهای تجویزی،داروهای بدون نسخه،ویتامین ها و مکمل های  معدنی)
  7.  مصرف بیش از حد افزودنی های مصنوعی،شکر،الکل،تنباکو و کاکوئین
  8. در موارد بسیار نادر،مشکلات مغزی  مانند آنوریسم(گشادی عروق) یا ضربه صوتی

درمان ها

چنانچه فکر می کنید دچار وزوز هستید،یک قرار ملاقات جهت  انجام ارزیابی  شنوایی با یک شنوایی شناس تنظیم کنید. با انجام ارزیابی  شنوایی،گزینه  های درمانی در دسترس جهت  کمک به مدیریت وزوز مورد بررسی قرار می گیرند. درمان های رایج جهت به حداقل رساندن اثرات وزوز عبارتند از:

* درمان های رفتاری – شناختی جهت کاهش هرگونه استرس  و نگرانی

* تغییر رژیم غذایی در جهت حذف موادی مانند کافئین و الکل که باعث بدتر شدن وزوز گوش می شوند.

*استفاده از سمعک جهت مدیریت و کاهش علائم  وزوز گوش

* مولدهای صوت درمانی که نحوه دریافت و درک  وزوز  توسط مغز را تغییر می دهند.

کمپانی بلتون محصولاتی را ارائه می کند که به مدیریت وزوز کمک کرده و به عنوان پوشاننده وزوز گوش کاربرد دارند. با اپلیکیشن Tinnitus Calmer بلتون،یک حواس پرتی جهت عدم تمرکز  مغز بر روی وزوز  گوش فراهم می شود. این اپلیکیشن که بر روی iPhone, iPad, iPod touch  و گوشی های اندروید قابل اجرا می باشد،ترکیبی  از صوت درمانی و تمرینات آرامش بخش ارائه می کند که به رهایی از وزوز گوش کمک می کند

علل وزوز گوش چیست؟

مدیریت و درمان وزوز گوش به چه صورت انجام می شود؟