نگهداری و مراقبت از سمعک

پرسشی که برای تمام کاربران سمعک حائز اهمیت است نحوه نگهداری و مراقبت از سمعک می باشد که ضمن حفظ نظافت سمعک باعث طولانی شدن عمر سمعک نیز می شود  ,  در ادامه مطالب مفید و کاملا کاربردی برای نگهداری از انواع سمعک  به طور کامل تشریح و به صورت چند راهکار ساده برای مراقبت و نگهداری از سمعک ارائه شده است :

 

راهکار اول :

تمیز کردن سمعک:

سمعک خود را تمیز و خشک نگه دارید بدین منظور سمعک را با پارچه نرم بعد از استفاده تمیز کنید تا رطوبت و چربی ها را حذف کنید. اگر سمعک شما با آب تماس پیدا کرده است یا در معرض رطوبت بالایی بوده است باطری را خارج کتید و در آن را باز نگه دارید و بگذارید در طول شب کاملا خشک شود و بهتر است آنها را داخل محفظه ای همراه با جاذب رطوبت قرار دهید.

 

ورود جرم گوش باعث آسیب رساندن به سمعک می شود. سمعک سیستم محافظتی  wax guard دارد که لازم است فیلتر آن را بطور منظم تعویض کنید که چنانچه این کار را انجام ندهید منجر به انباشته شدن جرم گوش و تخریب کیفیت صدا می شود. زمانی که جرم گوش تجمع یافته خشک است تمیز کردن آن آسانتر است.

 

-جهت جلوگیری از آسیب ها هرگز سمعک را داخل آب یا مایعات دیگر فرو نبرید زیرا ممکن است باعث آسیب دائمی به مدار شود. (به ویژه در سمعک هایی که ضد آب نیستند)

سمعک خود را زیاد دستکاری نکنید و مواظب باشید که روی سطح سخت نیفتد.

سمعک را داخل یا نزدیک حرارت مستقیم یا نور آفتاب قرار ندهید زیرا گرمای بیش از حد می تواند به سمعک آسیب برساند.

–  هنگام استفاده از لوازمات آرایشی- عطر- اسپری و مانند آن سمعک خود را بردارید چون ممکن است به داخل سمعک نفوذ کند و باعث آسیب به سمعک می شود

راهکار دوم :

هر شب پیش از خواب سمعک را برداشته درب باتری را باز کنید تا

الف – حین خواب باتری بیهوده مصرف نشده و طول عمر باتری بیشتر شود

ب – سمعک استراحت کرده و بخار آب ناشی از عرق کردن و یا حرارت ناشی از اتصالات الکتریکی سمعک از آن خارج شود و طول عمر سمعک بیشتر شده و کیفیت آن حفظ شود

ج – گوش شما در معرض هواى آزاد قرار گيرد تا از تجمع قارچ و ميكروب جلوگيرى شود

د – هنگام خواب ممكن است روى سمعك بخوابيد

احتمال خراب شدن سمعك كم است اما ممكن است گوش شما در اثر فشار زخم شود

راهکار سوم :

چگونگی شستشوی قالب گوش و نگهداری از سمعک:

قالب سمعک باید بطور منظم شستشو شود.

قالب گوش را از سمعک جدا کنید.

قالب را با آب نیمه گرم و صابون بشوئید. از مواد شوینده قوی برای این منظور استفاده نکنید.

قالب را با آب شستشو داده و آبکشی نمائید.

ممکن است قطراتی از آب ، داخل قالب گوش و یا لوله آن باقی بماند.

در این موارد برای نگهداری از سمعک ، وسایل خاصی برای دمیدن هوا در اختیار متخصص سمعک شما قرار دارد که قطرات آب را خارج نمائید.

قبل از اتصال مجدد سمعک به قالب گوش و لوله آن ، اطمینان حاصل کنید که قالب و لوله کاملا خشک شده باشند.

سمعکهای داخل گوش (ite) و کاملا داخل کانال (cic ) :

جرم تولید شده در کانال گوشی شما ، می تواند موجب بسته شدن و گرفتگی دهانه سمعک گردد. به منظور تسهیل در پاک کردن این جرم ما ، از سمعکهای داخل گوشی مجهز به یکی از سیستمهای محافظ در برابر جرم گوش می باشد که عبارت اند از : wax gard یا no wax ، micro wax buster و یا wax buster و … که برای خارج نمودن سریع و راحت جرم گوش طراحی شده اند .

 

هر سمعکی روزانه احتیاج به نظافت دارد. سمعک های پشت گوشی همه روزه باید یک بار با پارچه ای خشک تمیز شوند. به خاطر داشته باشید هیچگاه سمعک خورد را نشویید. توجه داشته باشید که هیچ جرمی داخل سمعک و یا قالب آن نمانده باشد زیرا این جرم ها عملکرد و توانایی سمعک را تا حد چشمگیری کاهش می دهند. همچنین در زمان هایی که از سمعک استفاده نمی کنید در باتری آن را باز بگذارید تا در  برخورد با جریان هوا قرار گیرد.

در مورد سمعک‌های داخل گوشی و کاملا داخل کانال هم جرم تولید شده در کانال گوش، می‌تواند موجب بسته شدن و گرفتگی دهانه سمعک شود. اما هیچ‌وقت از آب یا الکل برای تمیز کردن سمعک استفاده نکنید. شما می‌توانید خارج و سطح سمعک را به وسیله پارچه و یا وسایل مخصوص پاک کردن که همراه با سمعک به شما داده می‌شود خشک و تمیز کنید. استفاده از لوسیون یا اسپری مو هم می‌تواند به سمعک آسیب وارد کند. هیچ وقت نباید سمعک را در معرض گرمای شدید، مثلا در ماشین پارک شده زیر آفتاب قرار داد.

همچنین سمعک نباید در معرض رطوبت قرار بگیرد، مثل قرار گرفتن در سونای بخار و یا زیر دوش یا باران شدید. در صورتی‌که سمعک در محیط بسیار مرطوبی قرار گرفت با احتیاط آن‌را خشک کنید و از کیت ضد رطوبت استفاده کنید.

راهکار چهارم :

خصوصیات باتری سمعک

-باتری ها از نوع zinc-air می باشند و در سایز های مختلف از جمله ۱۰-۱۳-۳۱۲-۶۷۵ موجود می باشند و هر سایز دارای رنگ مخصوص به خود است به این صورت که باطری ۱۰ زرد رنگ است و باطری ۱۳ نارنجی رنگ ، باطری ۳۱۲ قهوه ای رنگ و باطری ۶۷۵ آبی رنگ است .باتری سمعک دارای تاریخ تولید و تاریخ انقضا می باشد که از مصرف باتری های تاریخ گذشته خودداری کنید

سمعک بلتون برند برتر

توجه داشته باشید برخی سمعک های برند بلتون به دلیل کیفیت بی مانند و قطعات بسیار مقاوم و کارایی و توانمندی بسیار بالای میکروپروسسورهای درون سمعک، دارای وارانتی ۳۰ و ۳۶ ماهه هستند