کم شنوایی ناشی  از نویز(NIHL) noise-induced-hearing-loss

کم شنوایی  ناشی از  نویز یک نوع  کم  شنوایی حسی  عصبی می باشد که به دنبال قرارگیری  در معرض یک صدای بسیار بلند مانند صدای انفجار و یا قرارگیری طولانی مدت در معرض یک سری  صداهای بلند ایجاد  می گردد. هر دو شکل از کم  شنوایی ناشی از نویز به دنبال تحریک  صوتی بیش از حد و در نتیجه آسیب به عصب شنوایی،سلول های مویی و ساختارهای پشتیبان حلزون گوش(اندام حساس  به صدا) ایجاد می شود.

انواع کم شنوایی ناشی از نویز PTS و TTS هستند. هنگامی که آسیب وارده به اندام های شنوایی به دنبال قرارگیری در معرض نویز دائمی بوده و کاهش شنوایی ناشی از نویز برگشت پذیر نبوده و دائمی باشد PTS رخ داده است.در کم شنوایی ناشی از نویز موقت که تغییر آستانه  شنوایی موقت (TTS) نامیده می شود،توانایی  شنیدن اصوات پس از ۴۸-۱۶ ساعت پس از قرارگیری در معرض صداهای  بلندی  که باعث کم شنوایی شده اند،به حالت اولیه  برمی  گردد. هر دو نوع کم شنوایی ناشی از نویز قابل پیشگیری می باشند‌.

علائم NIHL

 

از آن جایی که شروع کم  شنوایی ناشی از نویز تدریجی بوده و توجه به آن در طول زمان دشوار می‌باشد،بنابراین  تشخیص وجود این نوع کم شنوایی  ساده نیست. با این حال،علائمی وجود دارد که حضور NIHL را نشان می دهد. این علائم عبارتند از:

-عدم توانایی شنیدن صداهای با فرکانس بالا(صداهای زیر)

– دشواری در شنیدن مکالمات در محیط های پر سر و صدا

-شنیده  شدن صداهای گفتاری افراد بصورت  ناواضح و خفه

چنانچه NIHL درمان نشود،شنوایی شما بدتر شده و توانایی شنیدن اصوات با فرکانس های پایین تر که در  درک گفتار نقش  موثری دارند،نیز متاثر می شود.

درمان ها: 

 

اگرچه تحقیقاتی جهت چگونگی درمان NIHL در ساعات یا روزهای پس از قرارگیری در معرض نویز در حال انجام می باشد، با این حال قبل از هر چیزی بهترین روش و اقدام،محافظت از شنوایی در مقابل صداهای بلند می باشد.

*استفاده از محافظ شنوایی:

شما می توانید با  تصمیم گیری و محاسبات صحیح،از NIHL دوری کنید. به عنوان  مثال هنگامی که می دانید صداهای بلندی در محیط پخش خواهد  شد،از محافظ های شنوایی مانند earplug و earmuff استفاده کنید.

در همه ایالات استرالیا جهت پیشگیری از NIHL،قانون استفاده از محافظ های  شنوایی در محیط کار،وجود دارد.

افزایش استفاده از هدفون ها و وسایلی که برای شنیدن موسیقی با صدای بلند در محیط های عمومی مانند کلوپ ها،بار ها و کنسرت ها تعبیه شده اند،خطر ابتلا به NIHL در استرالیا،به ویژه در افراد جوان را افزایش داده است.

در صورتی  که تمایل  دارید سطح تقریبی صدا در محیط اطراف خود را اندازه گیری کنید،می توانید از اپلیکیشن اندازه  گیری سطح صدا (sound level meter) که  برای گوشی های هوشمند موجود می باشد،استفاده کنید. اگرچه مطابق قانون انگشت شست،اگر شما در حال گوش دادن به موسیقی هستید و نمی توانید متوجه صحبت افراد با صدای معمولی از فاصله یک متری شوید،احتمالا صدای موسیقی تان  خیلی  بلند است.

*مراجعه به یک متخصص سلامت شنوایی: 

 

یک قرار ملاقات با یک متخصص سلامت شنوایی مانند ادیولوژیست یا ادیومتریست تنظیم کنید. این  افراد شنوایی شما را مورد ارزیابی قرار داده و در صورت وجود کم شنوایی اقدامات لازم را انجام خواهند داد.

ادیولوژیست شما،با توجه به نتایج ارزیابی شنوایی ،ویژگی های کم شنوایی تان مانند ناحیه فرکانسی متاثر شده را تشخیص خواهد  داد. ادیولوژیست از این  اطلاعات جهت تعیین نوع درمان لازم برای مدیریت کم شنوایی(برای  مثال  بررسی سودمندی وسایل کمک شنوایی مانند سمعک)استفاده خواهد کرد.

کم شنوایی ناشی از نویز به چه معناست؟