پیش از هر چیز بهتر است عنوان کنیم برخلاف بسیاری از کالاهای دیگر، گارانتی و وارانتی سمعک در ایران کاملا واقعی بوده و یکی از عوامل تعیین کننده در رقابت برندهای مختلف سمعک برای جلب رضایت کاربران سمعک و شنوایی شناسان تجویز کننده سمعک می باشد. بنابراین عمل نکردن به ادعاهای مطرح شده توسط هر برند قابلیت پیگرد قانونی از طریق مبادی مربوطه در وزارت بهداشت را خواهد داشت.

الف – گارانتی سمعک : در حال حاضر برند بلتون تنها برندی در ایران است که به کاربران سمعک یک سال گارانتی تعویض می دهد. بدین گونه که بلتون ایران گارانتی می کند در صورت خرابی سمعک در سال نخست از تاریخ خرید، سمعک خراب با یک سمعک نو جایگزین می گردد. (معنای درست واژه گارانتی در عرف تجارت بین الملل)

ب – وارانتی سمعک :  بیشتر سمعک های بلتون دارای ۲ سال وارانتی هستند به این معنی که در سال دوم از تاریخ خرید سمعک ( مندرج در کارت ضمانت یا همان کارت گارانتی که در زمان خرید به کاربر تحویل می گردد) در صورت وقوع خرابی، بدون دریافت هیچگونه هزینه تعمیرات یا قطعات سمعک تعمیر شده و به کاربر تحویل می گردد.

توجه داشته باشید برخی سمعک های برند بلتون به دلیل کیفیت بی مانند و قطعات بسیار مقاوم و کارایی و توانمندی بسیار بالای میکروپروسسورهای درون سمعک، دارای وارانتی ۳۰ و ۳۶ ماهه هستند.

لازم به ذکر است کاربر سمعک می تواند در هنگام خرید با پرداخت ۱۲ درصد هزینه بیشتر دوره وارانتی یا گارانتی سمعک خود را تا یک سال افزایش دهند.

بهتر است بدانیم بلتون ایران تا ده سال خدمات پس از فروش برای سمعک در نظر دارد. بنابراین در صورتیکه تا ده سال سمعک به هر دلیلی کارایی خود را از دست دهد، کاربر مجبور به تعویض سمعک نبوده و می تواند با پرداخت هزینه های مربوطه درخواست تعمیر آنرا داشته باشد. البته توصیه کارشناسان و مهندسین الکترونیک و ریز سخت افزار ها اینست که امپلی فایر سمعک حتما هر ۵ سال تعویض گردد و البته از آنجا که بیشتر بار مالی قیمت سمعک مربوط به امپلی فایر سمعک است، تعویض و تهیه سمعک تازه به کاربران توصیه می گردد.

در هنگام خرید سمعک از شنوایی شناس خود بخواهید تا مواردی که شامل گارانتی نمی شود را برای  شما به طور کامل توضیح دهد تا دچار مشکل نشوید.

برخی از مواردی که گارانتی و وارانتی سمعک شما را مخدوش کرده و یا شامل آنها نمی شوند:

۱- تعمیر و یا هرگونه دستکاری توسط افراد غیر متخصص و یا تعمیرات توسط مراکز غیر از نمایندگی های مجوزدار بلتون ایران(لیست نمایندگی های مجاز در همین سایت موجود است)

توضیح : هر مرکز ارزیابی شنوایی که توسط ادیولوژیست یا شنوایی شناس پروانه دار اداره می شود امکان ارسال سمعک های تعمیری شما را به شرکت مادر دارد و بی تردید شما را راهنمایی خواهد کرد.

۲- خرابی در اثر گرمای شدید یا قرار گرفتن طولانی در برابر اشعه آفتاب

۳- خرابی در اثر ضربه و خرد شدن سمعک

۴- خرابی در اثر استفاده از حلال های صنعتی و اسید ها و چسب های قطره ای و مایع

۵- خرابی در اثر اشعه بسیار قوی الکترومگنتیکMRI( هنگام تصویر برداری پت اسکن و MRI سمعک های خود را خاموش کرده و از محل دور کنید)

۶- به کاربردن باتری های غیر مجاز مانند باتری ساعت

۷- ماندن طولانی مدت باتری و نشت و سولفاته شدن آن در محفظه درب باتری سمعک

۸- گم شدن سمعک

۹- نداشتن کارت گارانتی معتبر از شرکت بلتون ایران که نام کاربر شماره سریال و مدل سمعک و نام نمایندگی یا دفتر ارزیابی شنوایی که سمعک از آن محل تهیه شده است بر روی آن درج شده باشد.

توضیح : در حفظ و نگهداری کارت گارانتی سمعک خود کوشا باشید. زیرا بودن کارت گارانتی همراه با سمعک تعمیری باعث کوتاه شدن مراحل ثبتی اداری و شناسایی سمعک شده و زمان ماندن در بخش تعمیرات شرکت را کوتاه کرده و سمعک تعمیر شده در اسرع وقت در اختیار شما قرار می گیرد.

۱۰- ورود آب در سمعک هایی که قابلیت ضد آب ندارند.

توضیح : در صورتیکه تمایل دارید سمعک شما در برابر خیس شدن هم گارانتی باشد در مرحله مشاوره از شنوایی شناس تجویز کننده سمعک بخواهید تا مدل های ضد آب را به شما معرفی نماید